Nagonka na Albion
Euroentuzjaści poczuli zapewne ulgę, pozbywając się brytyjskiego wrzodu – pisze publicysta
„Nigdy jeszcze Imperialna Wyspa nie była tak wspaniała. Trwa osamotniona na swoim miejscu, a jej wyniosłość podkreśla tylko jej chwałę". (z wstępu do „Krótkiej historii Nowego Brunszwiku", autorstwa Roberta Cooneya, wydanej w 1832 roku)
„W tych ciężkich dniach nasze Matczyne Imperium dumnie izoluje się od reszty Europy". (minister finansów Kanady George Eulas Foster podczas przemówienia w kanadyjskim parlamencie 16 stycznia 1896 roku)
„Takie kraje jak Związek Sowiecki, które zawsze chciały zarządzać całym państwem centralnie, właśnie zrozumiały, iż władzę należy przekazywać w dół i rozpraszać. Tymczasem niektórzy w zjednoczonej Europie najwyraźniej chcieliby pójść w odwrotnym kierunku. To zaiste ironia losu". (premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher w trakcie wizyty w Brugii 21 września 1988 roku)
W tych ciężkich dniach tuż po unijnym szczycie w Brukseli Zjednoczone Królestwo znów jest splendidly isolated. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nie uległ naciskom Angeli Merkel oraz Nicolasa Sarkozy'ego i nie zgodził się na nowy traktat UE. Albion został wyautowany.
Prawdopodobnie jako jedyny kraj Unii nie przyłączy się do „paktu" zaproponowanego przez Niemcy i Francję. Wiele wskazuje na to, że prędzej czy później Brytyjczycy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta