Część działalności nieobjęta ustawą, cały podatek do odzyskania
Zgodnie z niedawną uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego czynności niepodlegające opodatkowaniu nie wpływają na prawo do odliczenia. Jakie to ma praktyczne skutki?
24 października 2011 zapadła oczekiwana uchwała składu siedmiu sędziów NSA (I FPS 9/10), dotycząca zasad odliczania podatku naliczonego, w sytuacji gdy występują czynności niepodlegające ustawie o VAT i jej podlegające.
Od lat toczyła się polemika podatników z organami podatkowymi na ten temat. Zainteresowanymi są głównie podmioty prawa publicznego (np. uczelnie, jednostki samorządu terytorialnego, agencje, organy administracji), gdyż one, co do zasady, wykonują czynności niepodlegające ustawie.
Problem pojawia się, gdy u podatnika występują zarówno czynności podlegające ustawie o VAT, jak i jej niepodlegające, a naliczony VAT służy obu rodzajom działalności i nie ma możliwości przyporządkowania tego podatku tylko do jednej z nich.
Uchwała NSA dotyczyła wykładni art. 90 ust. 1, 2 i 3 ustawy o VAT na tle art. 173 i 174 dyrektywy 2006/112/WE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta