Dociążenie podwładnego nie zawsze w zgodzie z prawem i sumieniem szefa
Nie w każdej firmie dniem bez zajęć będzie sobota. Ci, którzy chcą zaoszczędzić, wskażą takie dni co miesiąc i będą się one pokrywały ze świętem. Niewykluczone jednak, że zabieg ten narazi szefa na zarzut dyskryminacji
Układ świąt w kalendarzu na 2012 r. powoduje, że pracodawcy mogą tak skonstruować firmowy rozkład czasu pracy, aby zwiększyć załodze liczbę dniówek do przepracowania w miesiącu. I co najważniejsze, jest to zgodne z prawem.
Po nowelizacji
Po zeszłorocznych zmianach kodeksu pracy święto nie obniża już wymiaru czasu pracy, jeśli przypada w dodatkowym dniu wolnym od zajęć (czyli w szóstym – dla pracujących od poniedziałku do piątku najczęściej jest to wolna sobota). Wskutek zastosowania nowego art. 130 § 21 k.p. wolno zmniejszyć dotychczasową liczbę dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. To przełoży się na wzrost liczby dni zajęć.
Wystarczy wnikliwie przejrzeć kalendarz, policzyć, ile świątecznych dni przypada w jakim dniu innym niż niedziela, i odpowiednio zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie. Nie wszystkim pracodawcom jednak będzie łatwo to przeprowadzić.
Rozkład czasu pracy ustalany przez pracodawcę ma charakter ogólny. Wskazuje się w nim dni i godziny pracy wszystkich zatrudnionych lub poszczególnych ich grup. Jest elementem obowiązkowym regulaminu pracy, a w małej firmie (zatrudniającej mniej niż 20...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta