Kiedy ZUS reguluje świadczenia, a kiedy zatrudniający
Prawo do zasiłków, ich wysokość a także wypłatę ustalają pracodawcy lub ZUS. O tym, kto np. w 2012 r. będzie wypłacał zasiłki, decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2011
Jeżeli 30 listopada płatnik składek zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, w następnym roku kalendarzowym musi obliczać, prowadzić dokumentację i wypłacać zatrudnionym zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, wyrównawcze oraz świadczenie rehabilitacyjne.
Płatnik składek, który na koniec listopada nikogo nie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego, ustali płatnika zasiłków w 2012 r. na podstawie liczby osób ubezpieczonych według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokona takiego zgłoszenia.
Stan na ostatni dzień listopada
Przesądza o tym art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa). Liczy się stan osób ubezpieczonych chorobowo na ostatni dzień listopada i nie ma znaczenia późniejsza zmiana. Nawet gdy po tej dacie któryś z ubezpieczonych zostanie wyrejestrowany, nie wpłynie to na obowiązki płatnika zasiłków w kolejnym roku.
Pracodawca będący płatnikiem zasiłków reguluje je razem z wynagrodzeniem za pracę w przyjętym terminie wypłat. Zasiłki dla zatrudnionych w firmach, które do ubezpieczenia chorobowego zgłaszają nie więcej niż 20 osób, wypłaca ZUS.
Płatnik składek wlicza do ubezpieczonych zarówno osoby,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta