Gdy firma nie płaci pensji, ZUS naliczy niższy zasiłek
Pracownik zakładu, który ze względu na kłopoty nie wypłaca wynagrodzeń, otrzyma zasiłek obliczony tylko od otrzymanej płacy. Nie może on być niższy niż gwarantowane minimum
Wysokość zasiłku z ubezpieczenia społecznego dla pracownika zależy m.in. od wynagrodzenia, jakie otrzymał w ostatnim okresie. Z zasady chodzi o ostatnie 12 miesięcy przed powstaniem niezdolności do pracy. Ale okres ten jest odpowiednio krótszy w przypadku osób, które przepracowały w firmie mniejszą liczbę miesięcy.
Obejmuje wówczas pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (zatrudnienia na podstawie umowy o pracę).
Rodzi się więc pytanie, jaki zasiłek przysługuje, jeśli zatrudniony nie otrzymuje pensji, jaka wynika z zawartej z nim umowy o pracę?
- Pracuję w tej samej firmie od sześciu lat. Otrzymuję stałe wynagrodzenie, które od listopada 2010 wynosi 10 000 zł. Sytuacja spółki jest bardzo zła, firma chyli się ku upadkowi. Od czerwca 2011 nie otrzymałam wynagrodzenia. Z tego powodu wystąpiłam do pracodawcy o podpisanie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę z 31 grudnia 2011. Jaka będzie moja sytuacja, jeżeli od 19 grudnia 2011 przebywam na zwolnieniu lekarskim i niezdolność do pracy jest orzeczona do 27 stycznia 2012? W jakiej wysokości ZUS będzie mi wypłacał zasiłek chorobowy, szczególnie po ustaniu zatrudnienia? – pyta czytelniczka.
Wysokość zasiłku ustalana jest od wynagrodzenia wypłaconego zatrudnionemu u pracodawcy, u którego przysługuje świadczenie. Przez to wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta