Raz liczy się 5, raz 20 czy 25, a kiedy indziej 100 podwładnych
Od stanu zatrudnienia zależy, czy pracodawca będzie płatnikiem składek na rzecz niepełnosprawnych, odpraw pieniężnych czy zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Czasami obliczenia nie są łatwe
Izabela NowackaLiczba pracowników wyznacza szefowi różne obowiązki wynikające z prawa pracy czy przepisów ubezpieczeniowych, np. regulowanie składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, odpraw pieniężnych czy zasiłków z ubezpieczenia społecznego.
Trzeba też uważać, jak uwzględniać zatrudnionych – osobowo czy według etatów – oraz kogo wliczać do ogólnego stanu zatrudnionych, a kogo pominąć. W rozumieniu kodeksu pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Pracodawcą natomiast jest jednostka organizacyjna, choćby nie miała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (odpowiednio art. 2 i 3 k.p.).Wskazujemy najważniejsze obowiązki firm, które związane są z liczebnością ich załóg.