Jak rozliczać podatki od spotkań opłatkowych w firmie
Z informacji, że pracodawca organizuje poczęstunek dla zatrudnionych osób, nie cieszy się tylko główny księgowy. Zdaje sobie bowiem sprawę, że będzie musiał zdecydować, jak związane z nim faktury ująć w ewidencji
Wątpliwości jest wiele. Wszystko przez niejasne przepisy. Nawet analiza interpretacji fiskusa nie daje gwarancji, że w przyszłości rozliczenia nie zostaną zakwestionowane. Na część pytań możliwych jest bowiem kilka odpowiedzi i nie można z całą pewnością stwierdzić, którą sąd uzna za prawidłową, gdyby spór trafił do niego.
Spotkanie opłatkowe odbywające się w biurze może zostać zorganizowane przez pracodawcę we własnym zakresie. Wówczas niezbędne produkty (np. przekąski, napoje) kupowane są przez pracodawcę. Następnie, zgodnie z terminologią podatkową, są one zużywane przez pracowników w trakcie spotkania opłatkowego.
Definicja dostawy
Z perspektywy zasad opodatkowania VAT zużycie towarów przez pracowników bez poniesienia przez nich odpłatności może zostać potraktowane jako ich nieodpłatna dostawa. Pracodawca powinien więc rozważyć, czy nie pojawi się obowiązek naliczenia VAT.
Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podlega nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, w tym w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, pod warunkiem że podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
Pytanie o prawo do odliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta