Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wigilie pod różnym panowaniem

23 grudnia 2011 | Świat | Andrzej Pisalnik
Elżbieta Dołęga- -Wrzosek całe życie ułożyła zgodnie ze słowami, które usłyszała od mamy w 1944 roku: „Córeńko, pamiętaj, i to najważniejsze, żeś Polka
autor zdjęcia: Andrzej Pisalnik
źródło: Fotorzepa
Elżbieta Dołęga- -Wrzosek całe życie ułożyła zgodnie ze słowami, które usłyszała od mamy w 1944 roku: „Córeńko, pamiętaj, i to najważniejsze, żeś Polka"

Zmieniały się ustroje, zmieniały granice państw, a sposób obchodzenia świąt jest prawie taki sam

Korespondencja z Baranowicz i Grodna

81-letnia Elżbieta Dołęga-Wrzosek, zasłużona dla odrodzenia polskości na Białorusi, całe życie ułożyła zgodnie ze słowami, które usłyszała od mamy w 1944 roku. Matka, żegnając córkę, łączniczkę Armii Krajowej, którą Niemcy zabierali ze Stołowicz pod Baranowiczami do obozu w Kołdyczewie, powiedziała: „Córeńko, pamiętaj, i to najważniejsze, żeś Polka, że masz tych dwóch chłopców, o których musisz dbać, i pamiętaj, że w naszej rodzinie wszyscy zawsze mieli dobre wykształcenie".

Pani Elżbieta spełniła testament mamy w 100 procentach. Wychodząc za mąż za Białorusina, postawiła warunek, że w domu będą rozmawiali tylko po polsku i przestrzegali polskich tradycji. Jej mąż Eugeniusz Sieliwończyk się zgodził. Ich dzieci, mimo białoruskiego pochodzenia ojca, uważają się za Polaków. Córka Teresa Sieliwończyk jest niekwestionowanym liderem społeczności polskiej w Baranowiczach. Pani Elżbieta to założycielka jednej z najlepszych na Białorusi polskich placówek oświatowych – Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach.

W czasach radzieckich związki z tradycją były silniejsze od strachu

Jeden z chłopców, o których miała dbać, to Rysiek Wagner. Jej matka przygarnęła go w 1941 roku. Poprosił o to ojciec chłopaka, Żyd z Warszawy, który z rodziną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9114

Wydanie: 9114

Spis treści

Kariera i Biznes

Zamów abonament