Jak obliczyć zużycie na firmę
Od 2 stycznia 2012 przedsiębiorcy prowadzący działalność we własnym domu będą musieli zapłacić podatek od tej części zapasów węgla, którą zużyją na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej
Szkopuł w tym, że nowe przepisy, które wprowadzają opodatkowanie węgla, nie zawierają definicji gospodarstwa domowego.
Tymczasem to posiadanie statusu gospodarstwa domowego będzie niezbędne, by z początkiem nowego roku – zgodnie z prawem – węgiel i koks zakupione w celu ogrzewania domostwa korzystały ze zwolnienia od akcyzy.
Brak odpowiedzi
Niestety ci, którzy mają firmę we własnym domu, nie znajdą w nowym prawie odpowiedzi na pytanie, jak prawidłowo ustalić ilość węgla czy koksu zużywanego do ogrzewania pomieszczeń, w których prowadzona jest działalność gospodarcza (np. kancelarii radcy prawnego czy doradcy podatkowego, biura rachunkowego, biura projektów czy sklepu).
Eksperci podatkowi przestrzegają, że może to być w niedalekiej przyszłości pole do sporu z organami podatkowymi, którymi w przypadku akcyzy są urzędy i izby celne. Ponieważ czasu jest niewiele, by przygotować się do nowego dla przedsiębiorców obowiązku zapłaty akcyzy od węgla i koksu zużywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to już dziś warto zastanowić się nad tym, jak rozliczać się prawidłowo.
Chodzi o ustawę z 16 września 2011 o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (DzU z 2011 r. nr 232, poz. 1378), która zmieniła wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta