Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezes nie może podpisać angażu z samym sobą

27 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli w spółce z o.o. jest dwóch wspólników, wolno zatrudnić jednego z nich jako członka zarządu na podstawie umowy o pracę. Dzięki temu będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym jak pracownik

Nie może to być jednak umowa pozorna i osoba ta faktycznie ma wykonywać zadania w stosunku pracy. W praktyce wątpliwości budzi zatrudnienie jednego z dwóch wspólników spółki z o.o. na podstawie angażu i ustalenie, że z tego tytułu podlega on ubezpieczeniom społecznym jako pracownik.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Polski są pracownikami, z wyłączeniem prokuratorów. Według art. 13 obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają pracownicy od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania.

Kiedy etat, kiedy współpraca

Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy z zastrzeżeniami z art. 8 ust. 2 i 2a ustawy o sus. W myśl tych przepisów jeżeli pracownik spełnia kryteria określone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9116

Wydanie: 9116

Spis treści
Zamów abonament