Producentem jest ten, kto wprowadza towar na rynek
Przedsiębiorca nie musi mieć fabryki ani wytwarzać produktu, aby być uznanym za jego wytwórcę
- Nasza firma X zajmuje się produkcją odzieży. Oczywiście część prac zlecamy na zewnątrz, a niektóre elementy, niezbędne do wykończenia ostatecznego produktu, kupujemy od zewnętrznych dostawców. W jednym przypadku okazało się, że nity, które wykorzystujemy w produkcji, nie spełniają norm bezpieczeństwa. Czy zatem cały produkt, jakim są w tym wypadku spodnie, zostanie uznany za niebezpieczny i kto za to odpowiada, tzn. kogo należy uznać za producenta? – pyta czytelnik.
Odpowiedź wymaga rozważenia następujących kwestii: kiedy produkt zostanie uznany za niebezpieczny, czy w stosunku do wyrobów włókienniczych, a z takim mamy tu do czynienia, istnieją przepisy szczególne i kto może zostać uznany za ich producenta. Kwestie bezpieczeństwa produktów reguluje ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów (DzU z 2003 r. nr 229, poz. 2275 ze zm.).
Zgodnie z jej art. 10 ust. 1 producent zobowiązany jest wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne. Jest to oczywiste. Ale jak rozumieć to pojęcie? Jego definicję wprowadza art. 4 ust. 1 >patrz ramka.
Z kolei art. 5 ust. 1 stwierdza, że produkt, który nie spełnia jej wymagań, nie jest produktem bezpiecznym. Ta ogólna definicja dotyczy różnorodnych produktów. Jednak może nie być wystarczająca w wielu specyficznych sytuacjach, w których trudno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta