Jak rozliczyć dochody cudzoziemca oddelegowanego do Polski
Sposób opodatkowania wynagrodzeń uzyskiwanych przez tzw. ekspatów zależy od tego, czy mają oni status polskiego rezydenta oraz od formy współpracy: czy jest to umowa o pracę, czy np. powołanie na członka zarządu spółki
W świetle art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) osoba, która ma miejsce zamieszkania w Polsce (polski rezydent podatkowy), ma obowiązek odprowadzania podatku w naszym kraju od całości swoich dochodów.
Z kolei nierezydent, czyli osoba niemająca na terytorium Polski miejsca zamieszkania, będzie zobowiązana rozliczać podatek dochodowy w Polsce tylko od dochodów tu osiąganych (m.in. dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Polski, działalności wykonywanej osobiście w Polsce lub prowadzonej tu działalności gospodarczej).
Dwa warunki w ustawie
Za polskiego rezydenta podatkowego należy uznać osobę, w odniesieniu do której spełniony jest przynajmniej jeden z dwóch warunków:
1) posiada ona na terytorium Polski centrum interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa w naszym kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Należy przy tym pamiętać, że te reguły stosuje się z uwzględnieniem właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (jeśli Polska zawarła taką umowę z odpowiednim państwem obcym). Może się bowiem okazać, że kraj, z którego pochodzi ekspat (lub też np. państwo, do którego ostatnio był on oddelegowany), na gruncie własnego prawa krajowego również uzna daną osobę za swojego rezydenta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta