Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw uszlachetnianie, potem wywóz do unijnego odbiorcy

27 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Gogola

Aby można było zastosować zerową stawkę VAT, sprzedany towar co do zasady musi być wywieziony z Polski do innego kraju UE bezpośrednio po dostawie. Od tej reguły jest jednak wyjątek

Podatnik dokonujący wewnątrzwspolnotowej dostawy towarów (WDT) ma prawo zastosować do niej zerową stawkę VAT, po uzyskaniu dokumentów potwierdzających wywóz towarów, przewidzianych w ustawie o VAT.

Może się jednak zdarzyć, że towar nie jest wywożony bezpośrednio do unijnego kontrahenta, a mimo to podatnik zachowuje prawo do preferencyjnej stawki.

Podstawą rozporządzenie

Taką sytuację reguluje § 10 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 73, poz. 392), zgodnie z którym obniżoną do wysokości 0 proc. stawkę podatku stosuje się również do „dokonanej przez podatnika dostawy towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług na rzeczowym majątku ruchomym na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju”.

Pięć warunków

Wobec tego polski podatnik, który sprzedał towary kontrahentowi unijnemu (np. z Niemiec), ale nie zostały one bezpośrednio wywiezione z Polski do Niemiec, lecz trafiły do innej polskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9116

Wydanie: 9116

Spis treści
Zamów abonament