Co powinno się rozumieć przez dostawę ciągłą
Świadczenie usług lub dostawa towarów są czynnościami o charakterze ciągłym, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie z nich poszczególnych samodzielnych świadczeń
Tak orzekł NSA 24 listopada 2011 (I FSK 157/11).
We wniosku o interpretację przepisów podatnik argumentował, że sprzedażą o charakterze ciągłym jest zobowiązanie do dokonywania dostaw towaru w ciągu kilku miesięcy. Ilość i termin poszczególnych dostaw określałby kontrahent w tygodniowych harmonogramach.
Podatnik swoje rozumowanie oparł na słownikowym znaczeniu przymiotnika ciągły jako „trwający bez przerwy” lub „powtarzający się stale”, oraz cywilistycznym rozumieniu świadczenia o charakterze ciągłym jako umowy, z której wynika obowiązek świadczenia bez możliwości jego jednorazowego spełnienia, polegający na stałym bądź powtarzalnym zachowaniu strony zobowiązanej do określonego zachowania. W konkluzji stwierdził, że sprzedaż ciągła występuje nie tylko wtedy, gdy trwa ona nieustannie, lecz również gdy dokonywana jest w sposób powtarzający się.
Organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta