Praca w sobotę sprzeczna z prawem
Na początku 2012 roku, zlecając zatrudnionemu pracę w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, można naruszyć przepisy o odpoczynku tygodniowym
Polecenie pracownikowi wykonywania pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy zwykle nie nastręcza większych problemów. Pracodawca musi jedynie zważać na kodeksowe pojęcia doby pracowniczej oraz przestrzegać odpoczynków dobowych i tygodniowych.
Zachowanie doby i odpoczynku dobowego nie jest zbyt skomplikowane. Gorzej jest z zapewnieniem tygodniowego odpoczynku.
Definicja tygodnia
Każdy pracownik co do zasady ma prawo do co najmniej 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Musi on objąć nie mniej niż 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Zatem w skład 35 godzin odpoczynku tygodniowego może być wliczony odpoczynek dobowy.
Przykład
W tygodniu obejmującym dni od poniedziałku do niedzieli pan Jan pracował od poniedziałku do piątku od 6.00 do 14.00. Dodatkowo szef polecił mu wykonać pracę nadliczbową w sobotę w godz. 6.00 – 19.00.
Ponieważ pracownik skończył pracę o godz. 19.00 w sobotę, to korzystał z 11-godzinnego odpoczynku dobowego do godz. 6.00 następnego dnia. Odpoczywał przez kolejne 24 godziny w niedzielę (do 6.00 w poniedziałek). Łącznie miał zapewniony nieprzerwany 35-godzinny odpoczynek tygodniowy.
Odpoczynek tygodniowy należy ściśle wiązać z pojęciem tygodnia określonym w art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta