Będzie problem: nie ma kar za brak rachunku powierniczego
Od kiedy deweloper musi stosować zapisy ustawy chroniącej nabywców mieszkań? Czy jeśli rozpocznie sprzedaż osiedla dziś, jego klienci nie będą pod ochroną nowego prawa? Czy za wypłaty pieniędzy nabywców wbrew ustawie grozi więzienie?
Ustawa chroniąca nabywców nowych mieszkań ma wejść w życie w kwietniu 2012 r. Nie wiadomo jednak do końca, które inwestycje deweloperów będą musiały mieć rachunki powiernicze, a których nie obejmie nowe prawo. Czy dla tych, których sprzedaż deweloperzy ogłoszą w gazecie, ale nie wbiją łopaty przed wejściem w życie nowego prawa, też będą obowiązywały nowe zasady?
Paweł Kuglarz: Ustawa, która wchodzi w życie 29 kwietnia 2012 r., zawiera właściwie tylko jeden przepis przejściowy. Dotyczy on właśnie obowiązku stosowania art. 4 ustawy, czyli zabezpieczeń (rachunek powierniczy, gwarancja bankowa i ubezpieczeniowa).
W myśl tego przepisu deweloper jest zobowiązany zaproponować te zabezpieczenia w przypadku osiedli, których sprzedaż rozpoczęła się po 29 kwietnia 2012 r. Powstaje jednak pytanie: co oznacza „rozpoczęcie sprzedaży"? Ustawa w art. 3 pkt 10 definiuje to jako podanie do publicznej wiadomości informacji o rozpoczęciu procesu oferowania lokali w ramach określonego przedsięwzięcia deweloperskiego.
Niektórzy deweloperzy uważają, że wystarczy dać ogłoszenie prasowe lub nawet internetowe z informacją, że rozpoczynają sprzedaż, nawet jeśli przedsięwzięcie jest tylko w planach, aby być zwolnionym z obowiązku stosowania rachunku powierniczego lub innych ustawowych zabezpieczeń.
Czy to słuszna interpretacja?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta