Większość pod kreską
Jeszcze gorzej niż funduszom akcji powiodło się w ubiegłym roku funduszom mieszanym
Odsetek funduszy zrównoważonych i stabilnego wzrostu, którym udało się pokonać benchmark, nie przekracza 10 proc. Dla porównania w podobnym zestawieniu ze stycznia 2011 r. wynosił około 40 proc.
W przypadku tego rodzaju funduszy istotne jest dobre wyczucie sytuacji zarówno na rynku akcji, jak i papierów skarbowych. W obu segmentach w ostatnich latach sporo się działo. Na giełdzie mieliśmy najpierw wzrost indeksów, a potem załamanie. Dużą zmienność obserwowaliśmy też na rynku papierów dłużnych, gdzie rentowność np. obligacji pięcioletnich wahała się od 4,8 do 6,1 proc.
Wiele wskazuje na to, że właśnie odpowiednie ustawienie proporcji między udziałem akcji i obligacji w portfelu oraz selekcja papierów sprawiły zarządzającym najwięcej trudności. W pięciu analizowanych przez nas okresach niespełna 8 proc. funduszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta