Poradziły sobie najlepiej
W ostatnich latach na rynku obligacji sporo się działo. Najpierw w 2009 r. doszło do serii obniżek stóp procentowych. Po roku stabilizacji Rada Polityki Pieniężnej zaostrzyła swoją politykę. Do tego doszła niestabilna sytuacja na rynkach światowych z powodu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.
W takich warunkach trzeba było aktywnie zmieniać strukturę portfela, by dostosować go do nowych warunków. Skutecznie udało się to zrobić około 35 proc. funduszy. Odsetek ten jest zbliżony do zanotowanego w ubiegłorocznym zestawieniu.
Najlepiej wypadły fundusze znajdujące się w ofercie SKOK i PZU. W obu przypadkach zarządzający w ograniczony sposób bądź wcale nie korzystają z obligacji korporacyjnych, które mogą być źródłem dodatkowych dochodów. Muszą więc bardzo elastycznie poruszać się na rynku papierów skarbowych. I robią to z powodzeniem. Stabilne względem benchmarku stopy zwrotu wypracowuje też Aviva Investors Obligacji.
W krótszych terminach pogorszyły się nieco wyniki Idei Obligacji, ale wciąż pozostaje ona liderem w inwestowaniu długoterminowym. Według Szymona Szatkowskiego, dyrektora Departamentu Sprzedaży i Marketingu Idea TFI, obecnie warunki do lokowania w fundusze dłużne są relatywnie dobre. Koniec wojny depozytowej w bankach będzie impulsem do większego zainteresowania klientów tymi funduszami. To samo dotyczy funduszy pieniężnych. W tym roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta