Oddasz w terminie, pożyczysz za darmo
Wpędzają w zadłużenie albo pomagają oszczędzać. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ich używamy
Piotr Ceregra
Karta kredytowa, z której korzysta się rozsądnie, ułatwia zarządzanie finansami osobistymi. Zaciąganie kredytu za jej pośrednictwem opłaca się nawet osobom, które stać na sfinansowanie wydatków własnymi środkami. Ale łatwość w finansowaniu wydatków może sprawić, że nadmiernie się zadłużymy. Aby zyskiwać, zamiast tracić, trzeba przede wszystkim dobrze zrozumieć mechanizm działania takiej karty.
Zaciągnięty kartą kredyt może być bardzo drogi (proponowane przez banki stawki zwykle są zbliżone do maksymalnej wartości określonej w kodeksie cywilnym), ale może też być całkowicie darmowy. Dzieje się tak, gdy użytkownik spełni dwa warunki: karty będzie używał tylko do wykonywania transakcji bezgotówkowych, będzie też pilnował, by co miesiąc we wskazanym przez bank terminie spłacać całość zadłużenia, a nie tylko sugerowaną przez bank kwotę minimalną.
Przed sięgnięciem po kartę warto się przyjrzeć rodzajom transakcji, jakie da się wykonać za jej pomocą. Podział na operacje bezgotówkowe i gotówkowe nie zawsze jest oczywisty.
Transakcje bezgotówkowe to przede wszystkim płatności w sklepach z fizycznym użyciem karty, a także płatności w sklepach internetowych, zgoda na cykliczne obciążanie karty np. przez operatora telefonicznego albo serwis internetowy, zakup w bankomacie doładowania telefonu GSM.
Transakcją gotówkową, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta