„Nie” dla nowego traktatu?
Bez prawa do uczestnictwa w euroszczytach Polska nie podpisze umowy fiskalnej – mówi premier
Donald Tusk zmienia zdanie w sprawie traktatu fiskalnego. Miesiąc po ogłoszeniu sukcesu Polski na unijnym szczycie, na którym decydowano o powstaniu traktatu fiskalnego, pierwszy raz dał do zrozumienia, że możemy nie przystąpić do tego projektu, jeśli nie będziemy mogli uczestniczyć w szczytach strefy euro. – Zobaczymy czy uzyskamy status, który umożliwi Polsce uczestniczenie w tych obradach – mówił szef rządu podczas wczorajszej konferencji prasowej. – Rozmowy trwają. Od ich rozstrzygnięcia będzie zależało, czy Polska przystąpi do paktu fiskalnego czy nie.
A jeszcze w ubiegłym tygodniu premier pytany o to, jak się odnosi do faktu, że Polska nie będzie mogła uczestniczyć w szczytach eurolandu, mówił:
– Trudno, nie wszystko można wygrać.
Stanisława Żelichowskiego z PSL nie dziwi zmiana stanowiska premiera. – Polska chciała wesprzeć finansowo strefę euro, ale w zamian domagaliśmy się prawa do uczestnictwa w podejmowaniu decyzji – przypomina poseł PSL, członek Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. – Skoro ze wstępnych propozycji wynika, że nie chcą nas przy podejmowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta