Bez zmiany umowy spółki
Podwyższenie kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może czasem przysporzyć problemów
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bardzo często korzystają z instytucji podwyższenia kapitału zakładowego.
Wydawałoby się, że operacja ta jest jasna i prosta. Podwyższyć kapitał zakładowy można albo na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników, zmieniając umowę spółki, albo w trybie uproszczonym bez zmiany umowy spółki (jeśli w umowie spółki przewidziane zostaną odpowiednie postanowienia, tj. maksymalna wysokość podwyższenia i termin, w którym podwyższenie jest możliwe).
Na pierwszy rzut oka różnice między tymi trybami sprowadzają się jedynie do kwestii formalnych. W przypadku zmiany umowy dla uchwały wspólników, a także oświadczenia dotychczasowych akcjonariuszy o objęciu akcji wymagana jest forma aktu notarialnego, a uchwała winna być podjęta większością dwóch trzecich głosów.
W trybie uproszczonym nie ma wymogu formy aktu notarialnego zarówno w przypadku uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego, jak i oświadczenia dotychczasowych wspólników o objęciu akcji. W głosowaniu nad uchwałą wystarczy zwykła większość głosów.
W trybie uproszczonym
W praktyce jest jednak jeszcze jedna, aczkolwiek bardzo problematyczna różnica. Przez nieprecyzyjność ustawodawcy i zmienne orzecznictwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta