Trudno rozliczyć zyski z reklamy w sieci
Ten, kto udostępnia część witryny internetowej innej osobie za wynagrodzeniem, uzyskuje przychód. Szkopuł w tym, że nie wiadomo, jak go opodatkować. Nie jest nawet jasne, z jakiego źródła on pochodzi
Popularną działalnością w Internecie, która może się wiązać z powstaniem przychodu, jest sprzedaż/udostępnienie przez osobę fizyczną miejsca na stronie internetowej na cele reklamowe.
W tym celu zawierane są umowy dotyczące udostępnienia powierzchni reklamowej, na podstawie których reklamodawca uzyskuje prawo za umówioną opłatą do korzystania z powierzchni reklamowej oraz czerpania z niej pożytków stosownie do ustalonego podziału pożytków pomiędzy nim i właścicielem strony (najczęściej wynagrodzenie jest uzależnione od liczby kliknięć w baner reklamowy).
Działalność gospodarcza
Klasyfikacja dla celów PIT przychodu uzyskanego przez właściciela udostępnianej strony internetowej nastręcza jednak pewnych trudności. W ustawie regulującej ten podatek nie znajdziemy bowiem przepisów odnoszących się wprost do tego rodzaju przedsięwzięć. Niestety, ma to odzwierciedlenie w niejednolitych interpretacjach organów podatkowych i orzeczeniach sądów.
Oczywiście poza dyskusją jest przypadek prowadzenia przez właściciela strony internetowej działalności gospodarczej. Nie ma wówczas wątpliwości, że dochód ze sprzedaży miejsca na reklamę na stronie internetowej służącej prowadzeniu tej działalności należy opodatkować jako dochód z działalności gospodarczej (por. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 15...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta