Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Forma i moment płatności za towar mają wpływ na rozliczenie VAT

25 stycznia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Wojciech Bartnik Katarzyna Szafrańska-Blank

Handel przez Internet podlega specjalnym regulacjom dotyczącym sprzedaży wysyłkowej. Trzeba pamiętać o specyficznych zasadach ustalania obowiązku podatkowego

Wypełnienie ustawowych obowiązków w zakresie VAT związanych z tym typem sprzedaży może być dla przedsiębiorcy niejednokrotnie bardziej kłopotliwe niż przy handlu tradycyjnym, z uwagi na to, że sposób rozliczenia zależy od formy i momentu płatności, a te bywają różne. Możemy mieć bowiem do czynienia z zapłatą:

- na rachunek bankowy po otrzymaniu towaru,

- za zaliczeniem pocztowym (za pobraniem),

- przed wysłaniem towaru.

Na rachunek bankowy, po dostawie

Pierwsza z możliwych sytuacji zachodzi, gdy nabywca towaru dokonuje płatności bezpośrednio na rachunek bankowy sprzedawcy, po otrzymaniu zamówionej przesyłki. Nie korzysta z pośrednictwa listonosza czy kuriera. Zastosowanie mają tu przepisy określające ogólne reguły wykazywania obowiązku podatkowego  (art. 19 ust. 1 ustawy o VAT). Powstaje on z chwilą wydania towaru.

Jeśli sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą (np. gdy dokonywana jest na rzecz przedsiębiorców), to obowiązek podatkowy powstanie z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu od wydania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9140

Wydanie: 9140

Spis treści
Zamów abonament