Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestując w nowe technologie, skorzystasz podwójnie

25 stycznia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Małgorzata Hrycuk Marcin Sidelnik Marcin Madej

Ulga na tzw. nowe technologie staje się coraz popularniejszym sposobem oszczędności w firmach inwestujących w nowoczesne rozwiązania wspierające funkcjonowanie biznesu. Zyskują one nawet do 9,5 proc. wydatków na ten cel

Ulga na nowe technologie została wprowadzona do polskiego prawa podatkowego 1 stycznia 2006 r. Początkowo przepisy ją regulujące były dość restrykcyjne, a z ulgi mogli skorzystać podatnicy nabywający technologie wyłącznie od jednostek naukowych.

Jednak już w lipcu 2006 r. przepisy zostały złagodzone i do ulgi uprawniają technologie nabywane także od innych podmiotów.

Bonus podatkowy

Dzisiaj ulga ta jest swego rodzaju dodatkowym „bonusem podatkowym", z którego mogą skorzystać podatnicy inwestujący w nowoczesne technologie. Zgodnie z art. 18b ustawy o CIT podatnik może dodatkowo, oprócz odpisów amortyzacyjnych dokonywanych zgodnie z odpowiednimi przepisami, skorzystać z jednorazowego odliczenia od dochodu do 50 proc. wartości wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii.

Analogiczne rozwiązania zawiera ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w odniesieniu do podatników uzyskujących dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ulga pozwala zaoszczędzić nawet do 9,5 proc. wartości wydatków poniesionych na zakup nowych technologii (jest to iloczyn kwoty odliczenia tj. do 50 proc. wartości nakładów inwestycyjnych oraz 19 proc. stawki podatkowej – o tyle efektywnie nabywana technologia jest tańsza dla podatnika). Jednak, aby móc z niej skorzystać, przedsiębiorca musi spełnić kilka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9140

Wydanie: 9140

Spis treści
Zamów abonament