Fiskus powinien promować e-deklaracje
Ten kto składa formularz VAT-UE w formie elektronicznej, może go przesłać dziesięć dni później niż podatnik przekazujący go na papierze. Gdyby podobnych zachęt było więcej, to przesyłanie formularzy podatkowych przez Internet byłoby bardziej popularne
Rz: Dziś prawie żaden przedsiębiorca nie biega już do banku z przelewami.Załatwia to przez Internet. Jednocześnie większość firm wciąż wysyła deklaracje podatkowe na papierze. Dlaczego?
Odpowiada Ernest Frankowski, starszy menedżer w zespole ds. zastosowań informatyki w rozliczeniach podatkowych firmy Deloitte:
Moim zdaniem głównymi powodami nie są już problemy prawne czy techniczne.
Przygotowana przez Ministerstwo Finansów strona www.e-deklaracje.gov.pl na pewno nie jest doskonała, ale przekazanie za jej pomocą formularza podatkowego z pewnością nie jest bardziej kłopotliwe, niż przesłanie go w tradycyjny sposób. Jest także możliwe zautomatyzowanie tego procesu. Oczywiście pod warunkiem że nie robimy tego po raz pierwszy. I to jest chyba największy kłopot.
Pracownicy działów finansowo-księgowych i tak co chwila muszą uczyć się nowych rzeczy. Raczej nie chcą więc zmieniać czegokolwiek, jeśli nie jest to konieczne lub jeżeli nie przynosi to korzyści. Na przykładzie informacji podsumowującej VAT-UE widać jednak, że nawet niewielkie zachęty dla firm znacznie wpływają na upowszechnienie e-deklaracji. Po prostu muszą one wiedzieć, że elektroniczne rozliczenie niesie za sobą pewne obiektywne korzyści.
A na czym polega korzyść, jeśli podatnik zdecyduje się na składanie deklaracji VAT-UE przez Internet?
Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta