Można przyjąć dowolną metodę, byle zapewniała autentyczność i integralność
Rozporządzenie nie wymienia wprost sposobów elektronicznego fakturowania, jakie mogą być stosowane. Stawia jednak pewne, dość ogólnie sformułowane, warunki
Zawiera bowiem wskazanie, że faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności ich treści.
W praktyce stosowane są m.in. takie rozwiązania, jak:
- przesyłanie faktur w formacie elektronicznym (PDF, XML) za pośrednictwem korespondencji elektronicznej (jako załącznik),
- zamieszczanie faktur na stronie internetowej, bądź
- wysyłka faktur bezpośrednio z poziomu systemu finansowo-księgowego/operacyjnego stosowanego przez daną firmę.
Korzystne interpretacje
Aktualne interpretacje organów podatkowych wskazują na relatywnie dużą dowolność, gdy chodzi o stosowanie metod elektronicznego fakturowania. Wiele z nich potwierdza, że, zasadniczo, fakturowanie elektroniczne z wykorzystaniem plików w formacie PDF przesyłanych pocztą elektroniczną jest traktowane jako zgodne z przepisami prawa (np. interpretacje Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 maja 2011 r., ILPP4/443-103/11-2/EWW oraz z 3 października 2011 r., ILPP4/443-484/11-4/ ISN, interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 12 maja 2011 r., IPPP3/443-467/11-2/JF).
Organy podatkowe przywiązują jednak dużą uwagę do kwestii zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury. Poniżej wskazujemy, jak w praktyce należy rozumieć te pojęcia.
Rozporządzenie zawiera ich definicje, zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta