Kurs obsługi maszyny od razu jest kosztem
Wydatki na szkolenie pracowników pokazujące sposób działania środka trwałego nie zwiększają jego wartości początkowej
- Kupiliśmy na potrzeby firmy urządzenie, którego przystosowanie do naszych potrzeb i do używania wymagało m.in. dodatkowych przeróbek i montażu. Przeszkoliliśmy również pracowników, którzy mają je obsługiwać, tak aby używali go w sposób bezpieczny i prawidłowy. Wydatki na ten ostatni cel ponieśliśmy przed oddaniem środka trwałego do używania. Czy powinniśmy w tej sytuacji je wliczyć do wartości początkowej i amortyzować? – pyta czytelnik.
Zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych (PIT i CIT) za cenę nabycia, która równocześnie stanowi wartość początkową środka trwałego mogącą podlegać amortyzacji, uważa się kwotę należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług.
Wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta