Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najlepsze są małe zdroje

24 lutego 2012 | Moje podróże | Grzegorz Łyś
Najmniejsze uzdrowisko w kraju Przerzeczyn nie przypomina sławnych kurortów
autor zdjęcia: Grzegorz Hawałej
źródło: Fotorzepa
Najmniejsze uzdrowisko w kraju Przerzeczyn nie przypomina sławnych kurortów

Solec i inne | Planując wyjazd do uzdrowiska, warto wziąć pod uwagę oprócz renomowanych kurortów także te mniej znane. Wiele z nich położonych jest w atrakcyjnych turystycznie okolicach, gdzie odkryjemy malownicze krajobrazy, cenne zabytki i osobliwości przyrodnicze

W parku zdrojowym w Solcu-Zdroju woń siarki miesza się wiosną z aromatem magnolii i zapachem sosen z sąsiedniego lasu. Jedno z najmniejszych polskich uzdrowisk położone 17 km od Buska-Zdroju chlubi się najsilniejszą w Polsce i zarazem jedną z najmocniejszych w Europie wód leczniczych. W pochodzącej z głębokości 170 m wodzie siarczkowej stężenie siarki (103 mg w litrze) jest prawie trzy razy wyższe niż w źródłach w sąsiednim Busku i pięć razy wyższe w porównaniu ze zdrojami w słynnych słowackich Pieszczanach.

Ostry zapach siarkowodoru, jaki wydziela, i bardzo słony smak cieszą się wielkim uznaniem lekarzy i kuracjuszy. Siarkowodór, będący obok siarczków i wodorosiarczków głównym czynnikiem leczniczym w Solcu, od dwóch wieków przyciąga tu rzesze pacjentów. Dobroczynne działanie soleckiej solanki zostało udowodnione w schorzeniach obwodowego układu nerwowego, chorobach kobiecych, skórnych, a także w zatruciach metalami ciężkimi. Czynnikiem drugim jest wszechobecny tu spokój.

Tradycje uzdrowiskowe są w Solcu równie stare jak w znacznie większym i bardziej renomowanym Busku. Wykwity soli pojawiały się tutaj na powierzchni ziemi od niepamiętnych czasów – i od dawna próbowano je gospodarczo wykorzystywać. Pierwszego odwiertu solanki dokonano w 1815 r. podczas badań podjętych z inicjatywy Stanisława Staszica, wkrótce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9166

Wydanie: 9166

Spis treści

Obiekty i usługi konferencyjno-szkoleniowe

Studiuj u najlepszych

Zamów abonament