Działacz związkowy nie zawsze może być pewny posady
Aby szczególna ochrona aktywistów organizacji zawodowej przed utratą pracy była faktem, jej zarząd musi podjąć stosowną uchwałę. Pisemna informacja z listą chronionych nie jest wystarczająca
Stosunek pracy zawarty z działaczem związkowym korzysta ze szczególnej ochrony, którą określają przepisy ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o zz). Zgodnie z jej art. 32 ust. 1 pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz) nie może:
• wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym człon- kiem danej zoz upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
• zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść zatrudnionego, o którym mowa wyżej, z wyjątkiem, gdy dopuszczają to odrębne przepisy.
Ograniczona swoboda
W stosunku do pracowników będących takimi działaczami swoboda pracodawcy w kształtowaniu ich warunków pracy lub płacy jest bardzo ograniczona i zależy od uzyskania zgody zarządu zoz.
Jeżeli nie wyrazi on aprobaty, pracodawca nie może w myśl prawa rozwiązać ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta