Błąd w rachunkach często oznacza dla pracodawcy stratę
Gdy firma pomyłkowo wypłaci pracownikowi zawyżone wynagrodzenie, nadpłaty nie ściągnie automatycznie z kolejnej jego pensji. Na niewiele zdadzą się też zarzuty szefa o bezpodstawnym wzbogaceniu podwładnego
- Czy pracodawca może odzyskać kwotę pensji wypłaconej pracownikowi w zawyżonej wysokości? W jaki sposób ma to zrobić? – pyta czytelnik.
Jeśli szef omyłkowo wypłacił wyższe wynagrodzenie, ma dość trudne zadanie, aby odzyskać te pieniądze. W takim wypadku może skorzystać z dwóch dróg.
Za zgodą pracownika
Po pierwsze, wolno mu potrącić z kolejnego wynagrodzenia pracownika tę nadpłaconą sumę, ale tylko pod warunkiem, że podwładny się na to zgodził. Jak podkreślił Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 1 lipca 2009 r. (GPP-110-4560-43/09/PE/ RP), pracodawca nie ma prawa bez zgody pracownika potrącić nadpłaconego wynagrodzenia za pracę przysługującego mu w kolejnych miesiącach.
Według GIP, jeśli firma omyłkowo wypłaciła pracownikowi zawyżone wynagrodzenie, a ten dobrowolnie nie godzi się na oddanie nadpłaconej kwoty, pracodawcy pozostaje jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta