Gwarancja zapłaty za roboty budowlane ochroną dla małych firm
Wykonawca może żądać gwarancji w zasadzie na każdym etapie procesu inwestycyjnego
Przepisy kodeksu cywilnego regulujące problematykę gwarancji zapłaty za roboty budowlane (art. 6491–6495 k.c.) mają na celu zabezpieczenie wykonania zobowiązania inwestora poprzez zagwarantowanie zapłaty na rzecz wykonawców i podwykonawców, będących w dużej mierze małymi i średnimi przedsiębiorcami. Choć gwarancja zapłaty stanowi ważny instrument w rękach wykonawców, to ochrona ich interesów w rzeczywistości może się okazać iluzoryczna, a nawet stwarzać okazje do nadużyć w tym zakresie.
W art. 6491 § 2 k.c. określone zostały formy, w jakich gwarancja może zostać udzielona, tj.: gwarancja bankowa, ubezpieczeniowa, akredytywa bankowa oraz poręczenie banku, przy czym stosuje się je na zasadach ogólnych, na jakich funkcjonują dotychczas.
Z praktyki obrotu wynika, iż najbardziej rozpowszechnioną formą zabezpieczenia jest gwarancja bankowa, która pozwala uprawnionemu co do zasady natychmiast uzyskać żądaną kwotę, zabezpieczając uprawnionego przed potencjalną niewypłacalnością dłużnika oraz koniecznością sądowego egzekwowania zapłaty. Wątpliwości mogą budzić niekiedy przepisy dotyczące gwarancji ubezpieczeniowej.
Choć wydaje się, że będzie ona zbliżona konstrukcyjnie do gwarancji bankowej (ze zmianą w zakresie podmiotu udzielającego gwarancji, tj. zakładu ubezpieczeń) to brak jest ustawowych wytycznych dotyczących jej treści. W konsekwencji należy się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta