Przepisy o cienkiej kapitalizacji nieodpowiednie dla banków
Wyliczając wysokość zadłużenia, przedsiębiorcy nie mogą kompensować wartości zobowiązań i należności wobec podmiotów powiązanych. Ograniczenie to dotyczy również firm zajmujących się pośrednictwem finansowym
Mariusz
Aleksandrowicz
Marta Ignasiak
Obowiązujące od wielu lat przepisy dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji utrudniają efektywną biznesowo restrukturyzację przedsiębiorstw. Promując zwiększanie kapitałów, ograniczają możliwość zaliczania do kosztów podatkowych niektórych odsetek w sytuacji, gdy wartość zadłużenia przekroczy ustawowy próg trzykrotności kapitału zakładowego.
Przepisy te szczególnie uderzają w firmy z branży finansowej, w których wartość kapitału zakładowego jest z zasady niewspółmierna do zakresu prowadzonej działalności depozytowo-kredytowej, a większość akcji kredytowej prowadzona jest za pomocą finansowania dłużnego (specyfika działalności banku polega na tym, że obciąża ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym). W związku z tym, wszelkie przypadki pozyskiwania środków od podmiotów powiązanych poprzez kredyty, pożyczki, jak również depozyty, mogą dla banku generować problem podatkowy.
Co orzekł sąd
Wątpliwości, które były przedmiotem oceny sądów, dotyczyły tego, czy każdy przypadek zadłużania się banku u podmiotu powiązanego należy traktować odrębnie, czy też raczej, biorąc pod uwagę całokształt stosunków prawnych wiążących bank z podmiotem powiązanym, za „zadłużenie” uznać wyłącznie nadwyżkę zobowiązań banku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta