Mieszkańcy najchętniej głosują nogami
Od 1992 r. przeprowadzono ok. 500 referendów lokalnych o odwołanie gminnych organów. Większość była nieważna
W ostatnią niedzielę mieszkańcy gminy Sławno nie odwołali swojego wójta. Referendum w tej sprawie okazało się nieważne, a to dlatego, że zbyt mało wyborców wzięło w nim udział. Nieważne okazało się również referendum w sprawie odwołania wójta gminy Biesiekierz, przeprowadzone w tym samym dniu, a także wcześniejsze referenda w sprawie odwołania burmistrza Rucianego-Nidy oraz wójtów gmin: Szastarka, Tarłów, Choszczewo czy Żelazków.
– Od początku kadencji wszystkie referenda w sprawie odwołania gminnych organów okazały się nieważne – mówi Lech Gajzler, ekspert prawny Krajowego Biura Wyborczego. – Frekwencja była zbyt niska – wyjaśnia.
Trudno przekroczyć próg
Od początku kadencji 2006 – 2010 obowiązuje zasada, że referendum w sprawie odwołania organu gminy jest ważne, jeżeli udział w nim wzięło nie mniej niż trzy piąte liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu – mówi Mariusz Filipek, radca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta