Proteza nie jest środkiem trwałym, więc nie podlega amortyzacji
Pracodawcy, którzy pomagają pracownikom w trudnej sytuacji, chcieliby, aby ich wydatki zmniejszały podstawę opodatkowania. Mają różne pomysły, jak to zrobić. Nie wszystkie są akceptowane przez organy podatkowe
Problemem takim zajmowała się Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 15 września 2011 r. (ILPB1/415-771/11-4/AP).
Pomoc dla poszkodowanego
Pytanie zadał przedsiębiorca. Jego pracownik uległ wypadkowi, w wyniku którego stracił nogę. Wypadek nie był zawiniony przez przedsiębiorcę. Mimo to, chcąc pomóc pracownikowi, przedsiębiorca kupił na prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą protezę nogi i przeznaczył ją do użytkowania poszkodowanemu – aby mógł on dalej świadczyć pracę.
Przedsiębiorca wyjaśnił, że protezę zamierza uznać za środek trwały i amortyzować. Jednocześnie zawrze z pracownikiem umowę cywilnoprawną, w której określi sposób korzystania z protezy.
Z umowy tej wynika, że pracownik może korzystać z protezy zarówno w godzinach pracy, jak i poza nimi przez cały okres świadczenia pracy. Ponadto w razie zaprzestania świadczenia pracy zatrudniony zobowiązuje się do spłacenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta