Ukrywanie pożyczki lub darowizny może się okazać kosztowne
Ten, kto nie ujawnił przed fiskusem uzyskanej pożyczki bądź darowizny, powinien się liczyć z koniecznością zapłaty sankcyjnej stawki podatku. Będzie tak wtedy, gdy się powoła na fakt jej otrzymania
Osoby, które muszą udowodnić przed organami skarbowymi źródła pochodzenia swojego majątku, często powołują się na otrzymanie pożyczki lub darowizny. Czynności te co do zasady podlegają odpowiednio podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) albo podatkowi od spadków i darowizn.
Stawka PCC jest stosunkowo niska i wynosi 2 proc. kwoty pożyczki. W odniesieniu do darowizn stawka podatku uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa i powinowactwa osób zawierających taką umowę oraz kwoty samej darowizny.
W każdym przypadku kwota ta jest niższa niż ewentualny podatek od dochodów uzyskanych z nieujawnionych źródeł przychodu, którego stawka wynosi 75 proc. Z uwagi na sporą skalę nadużyć ustawodawca zdecydował się wprowadzić sankcyjną stawkę PCC i podatku od spadków i darowizn, która wynosi 20 proc. podstawy opodatkowania.
Stosowana jest wobec podatników, którzy przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego powołują się na fakt zawarcia umowy pożyczki lub darowizny, a podatek należny z tytułu tych czynności nie został uiszczony (art. 7 ust. 5 ustawy o PCC i art. 15 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn).
Podatnik musi się powołać
Aby sankcyjna stawka mogła być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta