Co robić, gdy niemiecka firma nie płaci
Klient zza Odry nie będzie zaskoczony, jeżeli w umowie znajdzie się zapis, że własność towaru przejdzie na niego dopiero po zapłaceniu całej ceny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z możliwości zwiększenia obrotów, eksportując towary i usługi do Niemiec. Sprzedaż za granicę związana jest jednak z nieco większym ryzykiem wynikającym z trudności związanych z egzekwowaniem należności.
Zdarza się tak, że niemiecki klient otrzymuje towar czy usługę od polskiego przedsiębiorcy, lecz nie reguluje faktur. W przypadku sporu przypomina sobie np., że świadczenie nie odpowiadało jego oczekiwaniom, i powołuje się na wady.
W najgorszych przypadkach bywa, że niemiecki kontrahent nie istnieje lub jest niewypłacalny. Jednak w praktyce polski sprzedawca ma możliwość zabezpieczenia się lub przynajmniej zminimalizowania takiego ryzyka jeszcze przed wykonaniem swojego świadczenia.
Informacje o kontrahencie
Przed zawarciem umowy, niezależnie od krajów, z których strony pochodzą, każda z nich powinna postawić sobie następujące pytanie: czy znam wystarczająco mojego klienta? Zbierając informacje, należy ustalić, kto jest kontrahentem, gdzie ma on swoją siedzibę oraz czy istnieją obawy co do jego wypłacalności.
Wprawdzie Internet pozwala na pewną orientację, jednak konkretne informacje mogą wynikać z rejestru handlowego czy też opublikowanych bilansów rocznych. Można je też uzyskać od instytucji udostępniających tego typu dane odpłatnie, np. od takich firm, jak Creditreform. Zainwestowanie czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta