Zgłoszeniu podlega już sam zamiar dokonania koncentracji
Do przejęcia kontroli może dojść poprzez zawarcie umowy powierzającej prowadzenie spółki, a nawet objęcie kluczowych stanowisk w zarządzie przez osoby zasiadające w innej firmie
Wielu przedsiębiorców zetknęło się już z koniecznością uzyskania zgody na nabycie akcji bądź udziałów w innych firmach albo na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy. Zgodę taką wydaje prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a przy dużych transakcjach, które mają wymiar wspólnotowy – Komisja Europejska.
Podstawą prowadzenia w Polsce postępowania zmierzającego do wydania stosownej decyzji jest ustawa z 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów. (DzU nr 50, poz. 331 ze zmianami).
Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 tej regulacji jej celem jest m.in. unormowanie zasad podejmowanej w interesie publicznym ochrony interesów przedsiębiorców, a także przeciwdziałania antykonkurencyjnym koncentracjom przedsiębiorców, o ile wywołują lub mogą wywołać skutki na terytorium Polski.
Jest to dość istotna okoliczność, często bowiem zdarza się, że łączenie czy nabycie firmy ma miejsce poza granicami Polski, a jej uczestnikami są przedsiębiorcy zagraniczni. Może się wówczas okazać, że konieczne będzie uzyskanie zgody UOKiK.
Co w katalogu
Ustawa zawiera zamknięty katalog transakcji, które uznaje za koncentracje podlegające kontroli. Będą to zatem klasyczne łączenia dwóch lub więcej samodzielnych przedsiębiorców, przejęcia kontroli nad inną firmą (np. poprzez nabycie lub objęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta