Najlepiej decyzję i warunki podaj na piśmie
Wystarczy słowna dyspozycja szefa: panie Maliniak, jutro jedzie pan do Wrocławia. Nie potrzeba do tego druku
Przepisy prawa pracy nie nakazują zachowania formy pisemnej przy wydawaniu poleceń przez przełożonego. Takie ograniczenie przeczyłoby istocie stosunku pracy związanego z podleganiem kierownictwu pracodawcy i wykonywaniem nieograniczonej liczby poleceń.
Forma pisemna nie jest też wymagana przy wyjazdach służbowych. Tutaj jednak należy pamiętać o tym, że kwalifikowanie wyjazdu jako podróży służbowej i idące za tym zwolnienia podatkowo-ubezpieczeniowe świadczeń otrzymywanych z tego tytułu przez pracownika musi się na czymś opierać. Tym czymś będzie właśnie polecenie wyjazdu. Dlatego do celów rozliczeniowych powinno mieć formę pisemną.
W wyroku z 26 stycznia 2007 r. (I SA/Wr 1332/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wskazał, że powierzenie pracownikowi przez pracodawcę wykonania określonego zadania służbowego poza stałym miejscem pracy wymaga odpowiedniego udokumentowania. Takim dokumentem najczęściej jest polecenie wyjazdu służbowego (druk delegacyjny).
Przykład
Przy częstych podróżach służbowych dopuszczalne jest wystawienie zbiorczego polecenia wyjazdu służbowego. Ujęte są w nim wszystkie delegacje planowane na dany okres.
W wyroku z 1 października 1997 r. (I PKN 317/97) Sąd Najwyższy wskazał, że postawienie pracownikowi zarzutu odmowy wykonania polecenia wydanego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta