autor zdjęcia: Paweł Supernak
źródło: PAP
NAGRODA RZECZPOSPOLITEJ Zdjęcie zostało zrobione 27 maja 2011 roku w czasie oficjalnej wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Warszawie. Składał wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. A potem – czego chyba nawet nie było w programie – podszedł do kombatantów, zgromadzonych na tej uroczystości. Z każdym się witał, zagadywał, sprawiał wrażenie ciepłego człowieka. Nacisnąłem spust migawki w wyjątkowym, wzruszającym momencie, kiedy jedna z kombatantek zasalutowała amerykańskiemu prezydentowi, gdy ją mijał.
autor zdjęcia: Marek Lasyk
źródło: Reporter
Społeczeństwo - zdjęcie pojedyncze MIEJSCE 3. To był 9 października, dzień wyborów do polskiego parlamentu. Zarejestrowałem moment po wyjściu kardynała Stanisława Dziwisza z budynku, w którym odbywało się głosowanie. Był trochę zdenerwowany, bo nie wziął ze sobą dowodu osobistego i jego fotograf pobiegł do kurii, by mu go przynieść. Gest z poprawianiem piuski jest dla kardynała charakterystyczny. Zostawiłem z boku dziennikarzy, by nie mieć ich w kadrze, i wyprzedziłem kardynała. Zrobiłem wtedy kilka klatek i akurat tak się zdarzyło, że naprzeciw metropolity stanął pies.
autor zdjęcia: Agnieszka Napierała
źródło: Freelancer
Portret – zdjęcie pojedyncze WYRÓŻNIENIE Zdjęcie tej 50-letniej mieszkanki Wybrzeża Kości Słoniowej jest jednym z wielu, jakie powstały w projekcie poświęconym kobietom okrutnie okaleczonym poprzez obrzezanie. Ta praktyka, choć zakazana w większości krajów, nadal się odbywa, przede wszystkim w Afryce. Bolesne, upokarzające operacje, przeprowadzane na małych dziewczynkach, często rzutują na ich dalsze losy. Kobieta uwieczniona na tym zdjęciu, na szczęście, ma udane życie prywatne – męża i dzieci.
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Freelancer/„Rzeczpospolita”
Portret – ZDJĘCIE POJEDYNCZE MIEJSCE 1. Zdjęcie z kampanii wyborczej, z wizyty Donalda Tuska w Katowicach w tzw. Rybce – spółdzielni osób niepełnosprawnych. Już wracał do samochodu, gdy wywiązała się rozmowa z mieszkań- cami wylewającymi żale na działalność rządu. Były trudne warunki oświetleniowe – głębokie cienie i bardzo ostre światło. Zauważyłem jednak, że dzięki temu powstaje ciekawy efekt.
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Rzeczpospolita
Sport – zdjęcie pojedyncze MIEJSCE 3. Konkursowy rzut kulomiota Tomasza Majewskiego na mityngu im. Kamili Skolimow- skiej w Warszawie. Nieczęsto zdarza się fotografować kulomiotów z płyty stadionu, a tym razem było to możliwe. Najważniejsze, żeby wiedzieć, jak przebiegają kolejne fazy ruchu, i skoncentrować się na tej najbardziej dynamicznej. Tak się właśnie stało.
autor zdjęcia: Piotr Płaczkowski
źródło: Reporter
Środowisko naturalne – zdjęcie pojedyncze MIEJSCE 3. Trzy lata obłaskawiałem zimorodki, pracując na moment utrwalony na fotografii. Wykonałem ją w lasach na Warmii. Cierpliwie czekałem na chwilę, w której małe, dość płochliwe ptaki nabiorą do mnie zaufania, pozwolą blisko podejść i nie odfruną, gdy zechcę im zrobić zdjęcie. Młode karmione przez rodzica rybką – to wyjątkowy moment. Zimorodki mieszkają w norach i tam zazwyczaj rodzice przynoszą im pożywienie. Po opuszczeniu rodzinnego gniazda już tylko przez dzień lub dwa młode jest karmione i właśnie tę rzadką chwilę udało mi się utrwalić. Satysfakcja tym większa, że niewiele powstało dotąd takich zdjęć.
autor zdjęcia: Michał Szlaga
źródło: Freelancer
Kultura i sztuka ZDJĘCIE POJEDYNCZE MIEJSCE 1. Malutka figurka, ledwie widoczna na tle białej misy, to Koziołek Matołek, który po całym świecie szuka Pacanowa. Zarazem jest to część artystycznego projektu Pawła Althamera. Artysta przywdziewa w nim skórę legendarnego dziecięcego bohatera i – by się do niego upodobnić – nosi nawet tobołek na kijku. Poznaje świat, a ludzie poznają jego. Tym razem zawędrował do stolicy Brazylii, miasta marzeń architektów, w którym jest wiele niesamowitych budynków. Sfotografowalem Koziołka Matołka na tle tamtejszego parlamentu. Zdjęcie jest fragmentem reportażu opowiadającego o pobycie Koziołka w Brazylii.
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Wydarzenia – fotoreportaż MIEJSCE 2. Libia 2011. W powtarzanym przez stacje telewizyjne przemówieniu Kaddafi mówił, że jeśli naród go nie kocha, to sam zasłużył sobie na śmierć. Przez kilkadziesiąt lat rodziny ofiar dyktatury Kaddafiego musiały milczeć. Po wybuchu rewolucji w Bengazi rozpoczęło się rozliczanie przeszłości. Trzymana na ramionach 13-latka wykrzykuje do megafonu hasła przeciw dyktatorowi. Obok znajduje się zdjęcie jej zamordowanego ojca. Uroczyste pogrzeby zdarzały się na placu dość często. Libijczycy walczyli tym, co mieli: trafiały się i radzieckie granaty rozpryskowe, i zardzewiałe karabiny maszynowe. Wiele miejsc wyglądało jak pobojowisko. Wśród żelastwa znaleźć można było m.in. stare głośniki, przez które niedawno słuchano przemówień dyktatora. Do kostnicy na obrzeżach miasta wciąż przywożono nowe zwłoki. Były wśród nich osmalone ciała żołnierzy, którzy odmówili wykonania rozkazu strzelania do cywilów. Zostali zamordowani przez swoich przywódców, a po śmierci – podpaleni. Tego, oczywiście, nie fotografowałem, bo widok był przerażający.
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Wydarzenia – fotoreportaż MIEJSCE 2. Libia 2011.
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Wydarzenia – fotoreportaż MIEJSCE 2. Libia 2011.
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Wydarzenia – fotoreportaż MIEJSCE 2. Libia 2011.
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Wydarzenia – fotoreportaż MIEJSCE 2. Libia 2011.
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Wydarzenia – fotoreportaż MIEJSCE 2. Libia 2011.
autor zdjęcia: Marek Maliszewski
źródło: 4lomza.pl
Cywilizacja – ZDJĘCIE POJEDYNCZE MIEJSCE 1. Na wieść, że przez Łomżyńskie przeszedł huragan, pojechałem w nocy ze strażakami, aby zobaczyć, jakich dokonał zniszczeń, i zrobić reportaż. Było to 21 lipca ubiegłego roku. Dłużej zatrzymaliśmy się w miejscowości Gontarze. Podmuch wiatru naruszył jeden z budynków. Nie zmiótł go całkowicie, ale znacznie uszkodził ściany. Ten zrujnowany pokój należy do starszej bezradnej kobiety. Sąsiedzi natychmiast pospieszyli z pomocą i zabrali się do naprawiania szkód.
autor zdjęcia: Kacper Kowalski
źródło: Freelancer
ŚRODOWISKO NATURALNE FOTOREPORTAŻ MIEJSCE 1.Zrobiłem cykl zdjęć „Toxic Beauty”, w których opowiadam o przemysłowych przestrzeniach z odpadami. To zdjęcie pochodzi z zakładów soli koło Inowrocławia. Zielone prostokątne płaszczyzny to osadniki. A pionowa różowa linia – grobla łącząca oba baseny. Wylewa się do nich odpady. Gdy woda odparuje, na gruncie tworzą się osady o ciekawych formach i barwach. Zachodzące zjawiska są pełne toksycznego piękna. Odwołuję się do rzeczywistości, ale unikam dosłowności.
autor zdjęcia: Franciszek Kluczyński
źródło: Freelancer
FOTO+ FOTOREPORTAŻ MIEJSCE 1. W mojej rodzinnej Łodzi jest mnóstwo poprzemysłowych obiektów z końca XIX wieku. Zainspirowały mnie do stworzenia cyklu „Wędrówki industrialne”. Zdjęcie pochodzi z obecnie rewitalizowanej Elektrociepłowni EC1 w centrum miasta, która zamieni się w Muzeum Sztuki i Techniki. Na pierwszym planie widać zachowaną we wnętrzu starą sterownię elektrociepłowni, a za oknami współczesną, miejską panoramę nocą. Moja blisko 90-letnia sąsiadka, która całe życie spędziła w Łodzi, zgodziła się pojawić na tej kreacyjnej symbolicznej fotografii.
autor zdjęcia: Andrzej Wiktor
źródło: Freelancer
KULTURA I SZTUKA FOTOREPORTAŻ MIEJSCE 1. Interesują mnie ludzie uczestniczący w historycznych rekonstrukcjach. Jeżdżę wszędzie, gdzie odbywają się takie widowiska. Staram się poznać pasjonatów, którzy w nich występują. Dowiedzieć się, jak zgłębiają tajniki rycerskiego rzemiosła i jak żyją na co dzień. Realizuję duży projekt obejmujący różne epoki. Rycerz z chorągwią był uczestnikiem wielogodzinnego widowiska, przygotowanego przed rokiem na obchody 601. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
autor zdjęcia: Izabela Urbaniak
źródło: Freelancer
Społeczeństwo – zdjęcie pojedyncze MIEJSCE 2. O tym zdjęciu zdecydował przypadek. Miałam sesję z modelką w sąsiedztwie starego domu. Wyszła z niego kobieta, proponując nam jakieś używane rzeczy. Okazały się niepotrzebne, chciałam je oddać. Weszłam do środka i... oniemiałam. Nie mogłam wprost uwierzyć, że ludzie w centrum Łodzi mieszkają w takich warunkach. Jakby czas zatrzymał się przed 50 laty. Ta para żyje ze zbierania złomu. Myślę o kontynuowaniu socjologicznych portretów.
autor zdjęcia: Janusz Wojewoda
źródło: AFW
Foto + ZDJĘCIE POJEDYNCZE MIEJSCE 1. Mężczyzna w okularach to ja. Poniżej znajdują się drewniane ludziki, z których tylko ten z wyciągniętymi do góry rękami nie jest przymocowany do linki jak marionetka. Lubię posługiwać się niejednoznaczną metaforą. Interesuje mnie temat przemijania, wspomnień i wolności. Nie chcę jednak nic sugerować – każdy powinien zinterpretować fotografię na własną rękę. Podpowiem jedynie, że zdjęcie jest refleksją nad rolą artysty.
źródło: Freelancer
Wydarzenia zdjęcie pojedyncze MIEJSCE 2. Fotografię wykonałem dzień po krwawych starciach w Kairze między uczestnikami marszu koptyjskiego a wojskiem. Mężczyzna na zdjęciu jest przyjacielem jednego z 28 cywilów zabitych przez armię. Demonstracja odbyła się w październiku 2011 r., osiem miesięcy po obaleniu Hosniego Mubaraka.
autor zdjęcia: Marcin Kądziołka
źródło: Press Photo Center
SPORT FOTOREPORTAż MIEJSCE 1. Grupa znajomych gra w Krakowie w tzw. piłkę błotną. Zasady są niemal identyczne jak na boisku piłkarskim. Ze względu na niecodzienne warunki uczestnicy zabawy często się przewracają. Amatorska drużyna, którą fotografowałem, pojechała na mistrzostwa świata do Edynburga.
autor zdjęcia: Andrzej Mitura
źródło: Freelancer
Cywilizacja – fotoreportaż MIEJSCE 2. Ci dwaj panowie pochodzili z różnych światów, ale narodziła się między nimi przyjaźń. Marcin był kiedyś weterynarzem, Gienek – robotnikiem. Gdy pierwszy ciężko zachorował, drugi opiekował się nim i zarabiał na życie, m.in. zbierając puszki. Mieszkali razem przez kilka lat, aż do śmierci Marcina.
autor zdjęcia: Maciek Nabrdalik
źródło: Rzeczpospolita
SPOŁECZEŃSTWO FOTOREPORTAŻ MIEJSCE 1. Mieszkańcy dzielnicy Lipiny w Świętochłowicach przygotowują się do procesji Bożego Ciała. W fotoreportażu, którego częścią jest zdjęcie, nie interesowały mnie jednak rytuały, ale głęboko wierzący ludzie. Obrzędy są pretekstem do skupienia się na wiernych. Bohaterowie fotografii wstali o piątej nad ranem, aby udekorować ulicę dewocjonaliami, które przynieśli z domów. Taką spontaniczną i szczerą religijność pamiętam z dzieciństwa spędzonego w Częstochowie. Obecnie jest ona w zaniku – polski katolicyzm za bardzo zbliżył się do polityki. Z drugiej strony, duża część społeczeństwa określa się dziwnym mianem – wierzących niepraktykujących. Coraz bardziej brakuje u nas ludzi poświęcających się modlitwie.