Nie należy mylić nazw towarów
Nieuprawnione posługiwanie się chronioną w Unii Europejskiej nazwą produktu jest przykładem czynu nieuczciwej konkurencji i może naruszać interesy innych przedsiębiorców oraz klientów
Nazwy niektórych produktów mogą korzystać ze szczególnej ochrony. Chodzi o dobra wytwarzane według tradycyjnych receptur lub dodatkowo tylko na określonym obszarze (gmina, region, kraj). Nieprzestrzeganie w ścisły sposób reguł ich przyrządzania bądź też produkcja ich poza określonym obszarem skutkuje bezwzględnym zakazem używania ich nazw, nawet jeżeli produkujemy w rzeczywistości produkt bardzo podobny.
Takie działanie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. To jednak nie wszystko. Może bowiem zostać potraktowane jako naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. A to zagrożone jest wysoką karą finansową. Może ona sięgnąć 10 proc. przychodów uzyskiwanych przez przedsiębiorcę.
Co więcej, przy ocenie, czy doszło do naruszenia zbiorowych interesów konsumenta, nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca działał umyślnie, czy też popełnił błąd nieświadomie. Przykładowo produkowaną i sprzedawaną przez siebie kiełbasę „lisicką” omyłkowo oznakował, jako „lisiecką” bądź też wytwarzane obwarzanki nazwał krakowskimi, podczas gdy wytwarza je w Tarnowie.
Na tej samej zasadzie każdy może wytwarzać miód, ale nie każdy taki produkt będzie mógł zostać oznakowany jako „kurpiowski” lub „podkarpacki spadziowy”. Można uprawiać śliwki, ale nie wszystkie można będzie określić jako „szydłowskie”.
Oznaczenia geograficzne
Produkty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta