Kuźnia fachowców z zasadami
ROZMOWA | Gustaw Duda, FCCA, członek zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Huta Pokój SA, członek ACCA Council
Jaka jest wartość kwalifikacji ACCA na świecie?
Gustaw Duda: ACCA w roku 1970 liczyła 12 500 członków. Byli to głównie Brytyjczycy i Irlandczycy, ponieważ stamtąd kwalifikacja się wywodzi. Obecnie na świecie mamy ponad 150 tys. członków. 56 procent pochodzi spoza Wielkiej Brytanii. O ile w Wielkiej Brytanii kwalifikacja jest oczywistym atutem na rynku pracy, o tyle w krajach rozwijających się nie jest czymś aż tak dobrze rozpoznawalnym. Świat jednak zglobalizował się dzięki Internetowi, przepływowi kapitału i siły roboczej. Dlatego też kwalifikacje rozpoznawalne dotychczas lokalnie, dzięki międzynarodowej standaryzacji będą z czasem bezbłędnie rozpoznawalne na całym świecie. To kwestia niedalekiej perspektywy. ACCA jest obecna już w 170 krajach.
A w Polsce?
W Polsce 15 lat temu znana była bardzo wąskiemu gronu ludzi. Dziś kwalifikacja ACCA jest nie tylko mile widziana, gdy ktoś ubiega się o poważniejsze stanowisko w firmie, ale bardzo często wręcz wymagana. Świadomość, czym jest ACCA, rośnie szybko, a wraz z nią wartość kwalifikacji ACCA na rynku.
Czy kwalifikacja ACCA jest uniwersalna? Czy też kryzys i niepewna sytuacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta