Za nadminuty należy się dodatkowe wynagrodzenie
Zadania wykonywane ponad obowiązujący pracownika czas pracy nie muszą trwać pełnej godziny, by miał prawo do wynagrodzenia i odpowiedniego dodatku
- Jeden z pracowników, który przebywa obecnie w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, zwrócił się o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Jednak tak naprawdę w godzinach nadliczbowych pracuje bardzo rzadko. Do tego za nie wszystkie zawsze dostawał wynagrodzenie i dodatki. Chodzi mu natomiast o czas, jaki zajęło mu dokończenie pracy w niektórych dniach, kiedy musiał zostać po godzinie 16 jeszcze pół godziny czy 45 minut. Czy należy mu się taka wypłata i jak ją obliczyć? – pyta czytelnik.
Kodeks pracy definiuje pracę w godzinach nadliczbowych. Stosownie do art. 151 § 1 k.p. są to zadania wykonywane ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także wykonywane ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy.
Zgodnie z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta