Cechy pozornej działalności gospodarczej w Niemczech
Zleceniodawca, który ma wątpliwości co do statusu swojego przyszłego zleceniobiorcy, powinien zwrócić się do Biura Clearingowego z wnioskiem o wyjaśnienie statusu partnera
Często jest tak, że niemiecka firma wymaga od osób zainteresowanych pracą za Odrą założenia w Polsce lub Niemczech własnej działalności gospodarczej. Dopiero, gdy założą własna firmę, oferuje im stałą współpracę w formie umowy o dzieło lub częściej umowy-zlecenia. Następnie firma wysyła „zleceniobiorców” do własnego zakładu w Niemczech lub do zakładu innej niemieckiej firmy, z którą ma umowę o dostarczenie siły roboczej.
Nie zawierając formalnej umowy o pracę, firma lub w drugim przypadku obie firmy próbują obejść rygory niemieckiego prawa pracy. W ten sposób niektóre firmy są w stanie zaoferować swoje usługi na rynku po cenach, które uchodzą w Niemczech za dumpingowe.
Konsekwencje prawne
Aby zapobiec takiemu postępowaniu, niemiecki prawodawca stworzył instytucję pozornej działalności gospodarczej. Na czym ona polega, kiedy może być użyta? Ma ona zastosowanie, gdy osoba czynna zawodowo występuje jako przedsiębiorca, mimo że z perspektywy swojej działalności należy do osób zatrudnionych w zależnym stosunku pracy.
Jeżeli przesłanki pozornej działalności gospodarczej są spełnione, pozorny przedsiębiorca jest traktowany jak pracobiorca swojego zleceniodawcy z wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta