O czym powinna pamiętać spółka z o.o., która kończy działalność
Na dzień poprzedzający postawienie w stan likwidacji trzeba sporządzić bilans zamknięcia. Stosuje się w nim inne zasady wyceny niż w typowym sprawozdaniu finansowym
Trzeba też utworzyć rezerwy, np. na odprawy lub kary będące skutkiem rozwiązania kontraktów.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy o rachunkowości na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji konieczne jest zamknięcie ksiąg rachunkowych. Trzeba to zrobić nie później niż w ciągu trzech miesięcy od tego dnia. Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów księgowych w zbiorach tworzących zamknięte księgi rachunkowe (art. 12 ust. 5 ustawy o rachunkowości).
Należy też sporządzić zestawienie sald wszystkich kont ksiąg pomocniczych najpóźniej na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych. Jest to podstawa do sporządzenia tzw. bilansu surowego, którym nazywamy zestawienie obrotów i sald wszystkich kont księgowych posiadających saldo na dzień bilansowy.
Inwentaryzacja
Zgodnie z art. 26 ust. 4 ustawy o rachunkowości na dzień poprzedzający postawienie jednostki w stan likwidacji należy przeprowadzić inwentaryzację. Powinna ona obejmować aktywa pieniężne, papiery wartościowe, rzeczowe składniki aktywów obrotowych, środki trwałe, maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie, aktywa finansowe zgromadzone na rachunkach bankowych jednostki lub przechowywane przez inne jednostki, należności (w tym udzielone pożyczki) oraz powierzone kontrahentom własne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta