Jak rozliczać sprzedaż z automatu
Przepisy przewidują szczególny moment powstania obowiązku podatkowego przy handlu z maszyn vendingowych. Pozwalają też, aby takie transakcje nie były dokumentowane paragonem
Rozliczam przedsiębiorcę, który ma zawartą umowę dzierżawy automatu na kawę. Jest on czynnym podatnikiem VAT. Sprzedaż kawy oraz innych napojów gorących (napoje kawowe, herbata) i zimnych (woda mineralna) odbywa się po wrzuceniu do automatu monet o wymaganej wartości. Utarg jest pobierany z automatu raz w miesiącu. Jak rozliczyć VAT ze sprzedaży kawy i innych napojów za pośrednictwem automatu? – pyta czytelniczka.
Przy dostawie towarów za pomocą automatów ustawa o VAT przewiduje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 19 ust. 17 powstaje on z chwilą wyjęcia pieniędzy lub żetonów z automatów, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca. Za takim sposobem uregulowania daty powstania obowiązku podatkowego przemawiają względy praktyczne.
O tym, ile towaru zostaje sprzedane, właściciel automatu dowiaduje się dopiero przy pobraniu gotówki z automatu. Ze względu na treść art. 19 ust. 17 ustawy o VAT powinien tak zorganizować swoją działalność, aby pobór gotówki za dany miesiąc nie następował później niż w ostatnim dniu tego miesiąca.
Ten szczególny moment powstania obowiązku podatkowego odnosi się wyłącznie do sprzedaży towarów. Zasada ta nie ma więc zastosowania do usług np. w automatycznej myjni samochodowej lub przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta