Biura informacji gospodarczej pomogą prowadzić biznes
Listy dłużników motywują do terminowej zapłaty i eliminują z obrotu nierzetelnych kontrahentów
Zatory płatnicze to jeden z problemów polskiej gospodarki. Obecnie tylko 30 proc. wierzytelności w Polsce jest spłacanych w terminie, wobec 60 proc. w Niemczech i 50 proc. w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę liczbę płatności przeterminowanych o ponad 4 miesiące, to jesteśmy w europejskiej czołówce. Problem dotyka w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw.
Można się spodziewać, że w czasie spowolnienia gospodarczego wskaźniki te nie tylko nie będą się poprawiać, ale mogą ulec dalszemu pogorszeniu. Zatory finansowe są w stanie doprowadzić do bankructwa nawet najlepiej funkcjonujące przedsiębiorstwo.
Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy starają się sprawdzać wiarygodność finansową potencjalnych i obecnych kontrahentów, tak aby zminimalizować ryzyko zaistnienia sytuacji, w której nie otrzymają zapłaty za wykonane przez siebie czynności. W tym celu mogą posłużyć się ofertą biur informacji gospodarczej.
Zasady ich funkcjonowania określa ustawa z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (dalej: ustawa). Ten akt prawny określa zasady udostępniania informacji gospodarczych dotyczących wiarygodności płatniczej, a także tworzenia i działania biur informacji gospodarczej.
Pośrednictwo w udostępnianiu
Przedmiotem działalności gospodarczej biura jest pośrednictwo w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta