Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieudane dziecko Lizbony

13 marca 2012 | Publicystyka, Opinie | Janusz Dobrosz
Janusz Dobrosz
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Janusz Dobrosz

Pakt fiskalny odbiera nam coraz więcej obszarów wolności, ale nie daje żadnych gwarancji na tłustą niewolę – zauważa polityk

Emocje i niejasności towarzyszące treści i trybowi ustanawiania traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu Unii Gospodarczej i Monetarnej, zwanego potocznie paktem fiskalnym, wymagają rzeczowej dyskusji, gdyż jego ewentualne konsekwencje będą miały dla Polski zasadnicze znaczenie. Już sam tryb ustanowienia paktu fiskalnego należy uznać za sprzeczny z ogólnymi zasadami podejmowania decyzji. Nie jest on dziełem Unii Europejskiej jako takiej, lecz ma formę umowy międzyrządowej pomiędzy 17 państwami strefy euro oraz ośmioma państwami spoza strefy euro – bez Wielkiej Brytanii i Czech. Jest to działanie mające wszelkie znamiona omijania obowiązującego europejskiego prawa.

2 marca na europejskim szczycie premier Donald Tusk w imieniu naszego państwa podpisał pakt fiskalny. Tym samym w naszym imieniu podjął poważne zobowiązania bez konsultacji z narodem, a nawet parlamentem.

Pakt fiskalny powoduje, że państwa członkowskie tracą kolejne elementy suwerenności, znaczną część kompetencji, i to nie tylko w obszarze finansów publicznych. Czym może grozić pakt, świadczy próba forsowania przez Niemcy rozwiązania, w którym Grecja przekazałaby swoją suwerenność w kwestii podatków i wydatków komisarzowi budżetowemu strefy euro. Ze wszystkimi towarzyszącymi temu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9181

Wydanie: 9181

Spis treści
Zamów abonament