Nie każda decyzja inspektora pracy zmusi szefa do działania
Jeśli pracodawca zapomina o obowiązkach związanych z warunkami pracy, pamięć przywróci mu nakaz. Opór w jego wykonaniu narazi go na egzekucję. Gdy otrzyma wystąpienie dotyczące mniejszych uchybień, nie musi bać się kary
Do zadań inspektorów pracy należy m.in. pilnowanie, czy pracodawcy przestrzegają obowiązków nałożonych na nich prawem pracy. Aby możliwe było ich egzekwowanie, inspektorzy zostali przez ustawodawcę wyposażeni w stosowne ku temu instrumenty. Do lipca 2011 r. kierowali do pracodawców nakazy i wystąpienia.
Ale od sierpnia ubiegłego roku mogą poprzestać na wydaniu polecenia. O tym, jakie warunki musi spełniać środek zastosowany przez inspektora, niejednokrotnie wypowiadały się sądy administracyjne z Naczelnym Sądem Administracyjnym na czele.
Uprawnienia, jakie ma organ Państwowej Inspekcji Pracy, kiedy stwierdzi naruszenie przepisów prawa pracy lub przepisów dotyczących legalności zatrudnienia, wynikają z ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589 ze zm., dalej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta