Czy zyski zagranicznego wspólnika są opodatkowane w Polsce
Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że zagraniczny wspólnik spółki osobowej utworzonej i prowadzącej działalność gospodarczą w Polsce nie posiada tu zakładu. To kontrowersyjne stanowisko
Jeżeli utrwaliłby się ten pogląd, mogłoby to uczynić nasz kraj niemal rajem podatkowym, zwłaszcza dla przedsiębiorców zagranicznych.
W wyroku z 15 marca 2011 r. (III SA/Wa 1637/10) warszawski WSA stwierdził, że wygenerowane i przekazane akcjonariuszowi, będącemu cypryjską osobą prawną, zyski z polskiej spółki komandytowo-akcyjnej będą dla celów opodatkowania zyskami przedsiębiorstwa stosownie do art. 7 ust. 1 umowy polsko-cypryjskiej. Zdaniem sędziów nie można uznać, że akcjonariusz posiadający akcje w spółce-przedsiębiorstwie w Polsce posiada w naszym kraju zakład.
Cypryjski akcjonariusz polskiej spółki
Trzeba zaznaczyć, że wyrok dotyczył specyficznych okoliczności związanych z potencjalnym udziałem akcjonariusza cypryjskiego w spółce komandytowo-akcyjnej (ska) utworzonej w Polsce. Akcjonariusz to pasywny inwestor, którego aktywność miała się ograniczać do posiadania akcji i pobierania należnej z tego tytułu dywidendy.
Już sama kwalifikacja przychodów akcjonariusza (będącego rezydentem polskim) na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wywołuje wiele kontrowersji (na ten temat zob. np. PiP z 24 lutego 2012 r., „Nowe możliwości optymalizacji po uchwale w sprawie spółek komandytowo-akcyjnych”, s. D2). Tym bardziej problemy potęgują się w przypadku akcjonariusza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta