Upadłość transgraniczna, czyli ułatwienia w dochodzeniu wierzytelności
Postępowanie upadłościowe wszczynane jest w państwie członkowskim, w którym dłużnik posiada główny ośrodek swojej podstawowej działalności gospodarczej
W praktyce postępowanie upadłościowe z elementem transgranicznym zawsze wywołuje pewne trudności w dochodzeniu należności, niemniej jednak ustawodawca europejski przewidział szereg ułatwień dla wierzycieli.
Podstawowe działanie
Rozporządzenie Rady (WE) nr 1346/2000 z 29 maja 2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego (dalej: rozporządzenie) stosuje się do zbiorowych postępowań przewidujących niewypłacalność dłużnika, które obejmują całkowite lub częściowe zajęcie majątku dłużnika oraz powołanie zarządcy.
Co do zasady główne postępowanie upadłościowe wszczynane jest w państwie członkowskim, w którym dłużnik posiada główny ośrodek swojej podstawowej działalności, tj. tam, gdzie zazwyczaj zarządza on swoją działalnością, a miejsce to jest rozpoznawalne przez osoby trzecie. W przypadku osób prawnych domniemywa się, że jest to ich siedziba statutowa, przy czym to domniemanie może zostać obalone przeciwdowodem.
Każdy wierzyciel w Unii
Postępowanie upadłościowe ma zatem z założenia charakter uniwersalny, a jego celem jest objęcie całego majątku dłużnika. Wszczęcie postępowania upadłościowego przez sąd państwa członkowskiego właściwego dla siedziby przedsiębiorstwa głównego podlega automatycznemu uznaniu we wszystkich pozostałych państwach członkowskich (za wyjątkiem Danii), z chwilą, gdy stanie się ono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta